Noel Pazarları

tarafından hazırlandı| SEYAHAT

Tatil deyince aklımıza çoğunlukla kumsallarda geçirdiğimiz yazlar gelse de kış, kimilerine göre huzurun diğer adı. Bu dönem, Avrupayı da ziyaret etmek ve şehir meydanlarında kurulan birbirinden renkli Noel Pazarlarını görmek için muhteşem bir vakittir. Yerel esnafın açtığı standlar arasında dolaşarak birbirinden albenili yılbaşı hediyelerine bakabilir, soğuk kış gününde içinizi ısıtacak şeyler tadabilirsiniz. Her yıl milyonlarca insan Kasım ayında başlayıp Ocak ortasına kadar süren bu Noel Pazarlarını gezmek için seyahat etmektedir.

Saray’ın Bahçesinde Büyük Şölen: Viyana

Avrupa’nın en büyüleyici kentlerinden biri olan Viyana, Noel döneminde güzelliğine güzellik katıyor ve kent adeta bir peri masalına dönüşüyor. Kultur und Weihnachtsmarkt adı verilen Noel Pazarı, şehirdeki en ünlü ve geleneksel Noel Pazarıdır ve Schönbrunn Sarayı’nın önünde gerçekleşir. Şehir meydanı binbir çeşit ışıklarla parlarken her bir vitrinden Noel hediyeleri göze çarpar. Ağaç süslemeleri, hediyelik eşyaların yanı sıra leziz içecekler ve tatlılar da pazar alanında sizi bekler. Meydana kurulan atlı karıncalar ile sadece çocuklarınız değil sizler de çocuklar gibi eğleneceksiniz!

Üç Senedir Avrupa’nın En İyi Noel Pazarı Seçiliyor: Zagreb

Mimarisi, kültürü ve tarihiyle dikkat çeken başkent Zagreb, internet kullanıcıları tarafından tam üç yıldır en iyi Noel Pazarı’na sahip kent olarak seçiliyor. Zagreb’de bir gelenek haline gelen Noel Pazarlarında yerel lezzetler, el yapımı ve nostaljik ürünler ile Noel’e dair her şey bulunabiliyor. Parlayan mumlar, renk cümbüşü haline gelmiş sokak lambaları, leziz yemekler, müzik ve çok daha fazlası kutlamaların vazgeçilmezi. İnsanların sevdikleriyle eğlenmek için ihtiyaç duyduğu her şeyi sunmaktan çekinmeyen bu kentte siz de sıcacık bir yılbaşı geçirebilirsiniz.

Fransa’yı Anmamak Olmaz: Colmar’da Yılbaşı

Şarap başkenti olarak anılan Fransız şehri Colmar, rengarenk Ortaçağ evleriyle adeta bir masal diyarı. Arnavut kaldırımlı ve kıvrımlı sokakları ile yazın ve baharda da yüzbinleri kendine çeken bu kasabayı bir de Noel ruhuyla düşünün. Şehirde Noel Pazarları, diğer Avrupa kentlerine göre görece yeni düzenlenmesine rağmen insanların beğenisini toplamayı başarmış durumda. Şehrin merkezinde tam beş adet Noel Pazarı kuruluyor. Tüm bu pazarlar, her an fotoğraflamak isteyeceğiniz o meşhur  Colmar sokakları üzerinde yer alıyor. Colmar, arkadaşlarınız, aileniz ya da sevgiliniz ile unutulmaz bir yılbaşı geçirmeniz için harika bir adres.

Lunapark’ında Çocuklar Gibi Eğlenebilirsiniz: Aachen

Almanya’daki Noel pazarları yüzlerce yıldır devam eden bir gelenek. Ülkenin hemen hemen her şehrinde düzenlenen bu festival döneminde, en çok övgüyü toplayan şehir ise ülkenin kuzey batısında yer alan, Hollanda ve Belçika’ya komşu şehir Aachen. Özellikle gurme lezzetler sunduğu pazar alanı ile ünlü olan fuarda Almanlar ‘Glühwein’ adı verilen sıcak şarapları ile içlerini ısıtmaktadır. Her yıl Noel yaklaşırken meydanlar, sokaklar, Katedral ve belediye binası parlak ve renkli bir cennete dönüşür. Şehir meydanında büyük bir ilgi ve dikkatle kurulan devasa fuar, aynı zamanda bir lunapark da içermekte ve büyük küçük herkese eğlence sunmaktadır.

Avrupa’nın En Uzun Noel Pazarı: Brüksel

2 kilometre uzunluğundaki pazar alanıyla bu listeye Brüksel’i dahil etmemek olmaz. Şehrin kalbi Plaisirs d’Hiver’de kurulan Noel Pazarında tam 250 dükkan, bunun yanı sıra bir de lunapark bulunmaktadır. Alışveriş yapmak isteyenler için de Brüksel’de her zevke ve tarza göre bir şeyler var. İster geleneksellikten hoşlanın ister modern dokunuşların izini sürün. Alışveriş yapmak istemiyor ama şöyle ağzıma layık bir şeyler yiyeyim diyorsanız da doğru yerdesiniz. 30 Kasım’dan 6 Ocak’a kadar ziyaret edilebilecek fuarda buz pateni yapabilmeniz için bir pist bile bulunuyor. ‘Kış Mucizeleri’ ismi verilen Noel Pazarı gerçekten de isminin hakkını veriyor gibi görünüyor.

Baltık Denizi’nin İncisi: Tallinn

Biraz da Baltık ülkelerine uzanalım. Kuzey’in liman kenti ve Estonya’nın başkenti Tallinn, birçok kuzey şehri gibi yılbaşında daha büyüleyici bir hale gelmektedir. Her sene kurulan Noel Pazarının asıl gözdesi ise 1441 yılında şehir meydanına konan Yılbaşı Ağacı’dır. Bu ağaç Avrupa’da, bir meydanda sergilenen ilk yılbaşı ağacıdır. Bu tarihi öneme sahip devasa ağaç ışıklarla, objelerle süslenmekte ve her yıl yılbaşı ruhunu temsil etmektedir. Yerli esnaf, her sene dünyanın bir çok yerinden gelen meraklı turistlere siyah puding, ekşi lahana, zencefilli kek gibi geleneksel Estonya lezzetleri sunar. Bu meşhur atıştırmalıklarının yanı sıra el işi tasarımlar da sergilenmektedir. Tallinn’de bulunan bir diğer yılbaşı süprizi de Noel Baba’nın kendisidir. Çocuklar her sene bölgede bulunan Noel Baba evini ziyaret edip yılbaşını onunla kutlayabilmektedir.

Ortaçağ Mimarisi Noelle birleşirse: Prag

Prag’ın sahip olduğu ve hala muhafaza ettiği Ortaçağ kimliği onu yılbaşlarında da çok özel bir hale getirmektedir. Dünya’nın en meşhur Noel Pazarlarından biri de Prag’da kurulmaktadır. Her sene belirlenen yeni bir tema dahilinde süslenen yapılar hayranlık uyandırır. Avrupa’nın en romantik şehri olarak bilinen Prag’ın romantikliği yılbaşında da sürer. Noel Pazarı, kentin yerlilerini ve turistleri bir araya getirir ve hepsinin aynı derecede keyif almasını sağlar. Siz de Prag’a gider ve standlardan yükslen leziz kokuya karşı koyamazsanız halkın ‘son derece sağlıksız ama muhteşem bir lezzet’ olarak tanımladığı ‘klobása’ adı verilen ızgara sosislerinin tadına bakmayı unutmayın.

Londra’yı Geride Bırakan Bir Yılbaşı: Manchester

İngiltere’deki en güzel Noel Pazarı olarak seçilen Manchester Noel Pazarı, yıllardır her sene yüzbinlerce kişinin akın ettiği bir fuar. Ülkedeki en orijinal ve büyük pazar olmasının yanı sıra her sene daha da büyümektedir. Becerikli eller tarafından süslenmiş tezgahlar, ağızların suyunu akıtan lokal ve milletlerarası yemekler ve içecekler sunar. Gezginler, özellikle bu geleneksel Noel Pazarının, Londra’daki diğer Noel Pazarlarından çok daha otantik ve sıcak olduğunu söylemektedir. İlk olarak 1999 yılında düzenlenen Manchester Noel Pazarı, her sene 9 milyonun üzerinde ziyaretçi alarak dünya üzerinde rekor sayılara imza atmaktadır. Yaratıcı tasarımlar, devasa Noel figürleri, oyun alanları ile Manchester her sene gerçek bir cümbüşe sahne olur.

Last modified: 23 Ocak 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir