İstanbul’un İlk Modern Sayfiyesi, Florya’da Bir Gün

tarafından hazırlandı| SEYAHAT

Hızlı ve koşuşturmalı geçen günlerimiz arasında çalıştığımız ve yaşadığımız yerlerden çok da uzaklaşmadan farklı bir yer görmek ve dinlenmek, biz İstanbulluların en büyük arzularından. Bu amaçla yola çıkanların uğraması gereken yerlerden biri, şehrin en eski sayfiye merkezlerinden ve en zarif noktalarından biri olan Florya ya da daha az bilinen diğer ismiyle Şenlikköy. Florya, Bakırköy ilçesine bağlı, Marmara denizinin eşlik ettiği ve evlerin bahçelerle süslendiği modern duruşunu kendi karakteriyle harmanlamış sakin ve eski bir İstanbul semti. Tertemiz ve sakin sahili, herkesi yakalayan çok yönlülüğü ve yeşilçamvari bahçeli evleriyle herkesi kendisine hayran bırakıyor.

Peki, bu ilginç isim nereden geliyor? Kimi tarihçilere göre, Bizans döneminin havasını taşıyacak şekilde Yunanca Florion isminden; kimine göreyse, aslen Arnavut olup Florina şehrinden gelen ve Kanuni Sultan Süleyman döneminde baş defterdarlığa yükselen İskender Çelebi’nin bu semtte bir köşk ve bahçe yaptırmasından kaynaklanıyor.

ATATÜRK VE FLORYA SEVGISI: ATATÜRK MÜZESI

Temiz denizi ve altın sarısı kumsalıyla İstanbul’da Cumhuriyet’in ilk modern sayfiye merkezlerinden biri olmasıyla bilinen Florya’yla Atatürk’ün de büyük bir bağı vardı. Onun Florya’ya sevgisi Cumhuriyet döneminde bu sevimli semtin hak ettiği ilgiyi tekrar görmesini sağlamıştı. Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe ile bir iskelede veya yüzerken çekilmiş fotoğraflarına mutlaka rastgelmişizdir. Bu fotoğraflardaki deniz ve iskele Florya’ya aittir. Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra Florya’yı canlandırmış olan Atatürk, fevkalade plajıyla nam salmış olan bu taraflara sık sık ziyaretlerde bulunup halkla birlikte denize girermiş. Atatürk’ün hastalığına rastlayan dönemlerde, Doktor Neşet Ömer’in önerisiyle, İstanbul Belediyesideniz havasının Atatürk’ün sağlığına iyi geleceğini düşünerek kendisinebir hediye sunmaya karar vermiş ve Atatürk’ün vakit geçirmeyi sevdiği Florya’da kumsal ve denizin birleştiği yerde yazlık bir köşk yaptırmış. Yapımı sadece iki ay sürmüş olan Florya Atatürk Deniz Köşkü’nün mimarı Seyfi Arkan’dır. Köşkün odaları bir geminin kamaraları, balkonu da güverteyi andıracak şekilde tasarlanmıştır. Burada, manevi kızıyla vakit geçirmeyi ve halkla kaynaşmayı çok seven Atatürk, birçok önemli misafirini de ağırlamıştır. Ne yazık ki hastalığının ilerlemesi sebebiyle bu köşkte toplamda yalnızca 42 gün geçirmiştir. Atatürk’ün vefatı sonrasında uzun yıllar, devlet başkanlarının yaz aylarını geçirdikleri köşk daha sonraları bir Atatürk Müzesi olmuştur ve günümüzde ziyarete açıktır. Bu şirin ve değerli köşkü görmek, eminiz ki soluduğunuz deniz havasının farklı gelmesini sağlayacak.

DENIZ ESINTISI VE TEMIZ HAVA: FLORYA ATATÜRK ORMANI

Florya çöldeki vaha gibi, şehrin ortasında İstanbulluların hakiki bir nefes almasını sağlıyor. Florya Atatürk Ormanı 1937 yılında Atatürk’ün talimatıyla oluşturulmuş. Talimatın başlıca sebebi bölgeyi toprak kayması veya fırtına gibi doğal felaketlerden korumakmış. İlkbaharda gözlere renk şöleni sunan, sonbahardaysa yumuşak renkleriyle insanın içini ısıtan ormanın birçok kanatlı misafiri oluyor. Sahile komşu Florya Atatürk Ormanı, İstanbul’a küresel ısınma sebebiyle göç etmiş yeşil papağanları görebileceğiniz sayılı korudan birisidir. Yürüyüş, koşu, bisiklete binmek gibi sporlar için uygun olan bölge, sevdiklerinizle eğlenmek veya kendinize ayırdığınız bir günde iç sesinizle baş başa kalmak için de ideal. Fakat ziyaretinize hazırlıklı gitmenizde fayda var çünkü içeride kafe veya restoran bulunmuyor. Ayrıca içeriye semaver veya mangal gibi dumana sebep olacak şeyler sokmak yasak. Çocuklar için oyun alanları bulunan parkta çocuğunuzun gönlünce oyun oynamasını seyredebilir, bir ağacın gölgesinde kendinizi tabiata emanet edebilirsiniz. Burada bir gün geçirdikten sonra, bir dahaki seferi iple çekeceksiniz.

YERIN ÜSTÜNDE SU ALTINA YOLCULUK: DÜNYANIN EN BÜYÜK TEMATIK AKVARYUMU

Florya adım attığınız anda sizi başka dünyalara sürükleyecek devasa bir akvaryuma ev sahipliği yapıyor. Bir adet yağmur ormanı ve ondan fazla tema ile kategorilere ayrılmış olan İstanbul Akvaryum’da; Karadeniz’den başlayıp Pasifik’e dek süren yolculuk boyunca dünya denizlerindeki yaşamı, canlıları, farklı coğrafyaları tanıma şansı bulabilirsiniz. Temalar oluşturulurken bölgelerin kültürel, coğrafi, tarihsel ve mimari özellikleri dikkate alınmış ve bu alanlar görsel grafiklerle de desteklenmiş. İçeride sizi karşılayan her şey incelikle düşünülmüş ve özenle tasarlanmış, hem küçükler hem büyükler için sayısız aktivite ve gezilecek yer mevcut. Ayrıca geçmişi günümüze taşıyan tarihi yapıların gerçekçi maketlerini görebilirsiniz. İstanbul Akvaryum’da yapacağınız küçük çaptaki bu dünya turu için en az 34 saatinizi ayırmanız gerekebilir. Akvaryum’da karnınızı doyurabileceğiniz kafe ve restoranlar da bulunuyor. Akvaryum’un içinde ayrıca birilerine armağan etmek için sabırsızlanabileceğiniz oldukça özgün hediyelik eşyalar satılan bir dükkân da var.
Akvaryumun bağlı olduğu Aqua Florya alışveriş merkezi de terasının nefis Marmara Denizi manzarasıyla sizi bekliyor olacak. Aqua Florya geniş bir alana yayılan şık mimarisiyle bulunduğu semtin incilerinden biri. Ziyaretçilerinin alışveriş merkezi içinde ve dışında yıl boyunca sanat ve spor gibi alanlarda farklı etkinliklere katılma şansı bulduğu alışveriş merkezinin bir de denize nazır bir amfi tiyatrosu bulunuyor. Konser ve gösteri gibi etkinliklerin dışında yazları gökyüzünün ve denizin keyfinizi katlayacağı açık hava sineması da izleyicileri ağırlıyor.

GÖKYÜZÜNÜN DEVASA KANATLARINI SEYREDIN

Florya’da bulunan bir diğer alışveriş merkezi ise Flyinn. Burayı farklı kılan ise Atatürk Havalimanı’nın hemen dibinde konumlanmış olması ve ziyaretçilerinin ellerinde kahveleriyle uçak seyrine dalabilme imkânı bulması.

Karınlar Kazındı, Yemeden Dönmeyelim

Florya’da mideniz kazındığı an kendinizi bir tabak dolusu lezzete bakarken bulabilirsiniz. Aqua Florya dâhilindeki ve çevresindeki restoran çeşitliliği çok geniş bir yelpazede hizmet sunuyor. Denize karşı kahvaltı servisiyle güne mutlu bir başlangıç yapmanızı sağlayacak yerler arasında başı Şazeli Restaurant ve muadilleri arasında en iyilerinden sayılan Florya Sosyal Tesisleri çekiyor.

ET VE BALIK İÇİN DOĞRU ADRES: BEYTİ

Florya’daki çoğu restoranda günün herhangi bir öğününün tadını çıkarabilirsiniz ama et ve balık restoranlarıyla ünlü bu semtte Şenlikköy mahallesindeki Beyti’ye uğramadan buradan ayrılmamanızı öneririz. İstanbul’un en iyilerinden biri olarak anılan Beyti, etten aldığınız keyfin tanımını değiştirebilir.

MANTI SEVDALILARI İÇİN: ZUVALA MANTI

Şirin iç dekorasyonu ve çeşit çeşit mantısıyla ünlü Zuvala Mantı mantıcıların listelerinde yanına tik atmaları gereken bir yer. Özellikle Çokomant isimli enfes mantıyı merak edenler buraya uğramalı. Zuvala Mantı da Şenlikköy mahallesinde bulunuyor.

GÜNÜN YORGUNLUĞU İÇİN: LA MADAMOİSELLE

Hem gözünüze hem damağınıza hitap eden La Madamoiselle, butik tasarımı ve sevimli bahçesiyle gördüğünüz masalsı bir rüyanın kesitiymiş gibi gelebilir. Tatlıları ve kahveleriyle bahçesinde günün yorgunluğunu atacağınız, iki katlı bir villadan kafeye dönüştürülmüş bu hoş tasarımlı mekana uğrayıp kendinizi ödüllendirin.

Last modified: 11 Aralık 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir