Güney Amerika’da Rengârenk Bir Kent La Paz

tarafından hazırlandı| SEYAHAT

Renk renk giyinen, esmer saçları iki yanda örgülü etnik kadınlar ‘cholita’ların da beşiği olan ve ismi ‘barış’ anlamına gelen şehrin oldukça ilginç bir tarihi var. Türkiye’den ziyaret etmek için vize gerektirmeyen bu Güney Amerika şehri, rotalarına farklılık katmak isteyenler için oldukça keyifli bir adres.

Güney Amerika’da bulunan Bolivya’nın yönetimsel başkenti olan 1 milyon nüfuslu La Paz, 30’dan fazla dile ve türlü inanışa sahip, rengarenk bir şehir. Amerika’nın asıl yerlileri olan İnkalardan Aymaralara kadar birçok kadim halka ev sahipliği yapmış, ardından gelen İspanyol istilalarıyla birlikte yeni bir çehre kazanmıştır. Buna rağmen günümüzde bu kadim inanışlarına dair ritüellerini hala koruyan bir halka sahiptir. Renk renk giyinen, esmer saçları iki yanda örgülü etnik kadınlar ‘cholita’ların da beşiği olan ve ismi ‘barış’ anlamına gelen şehrin oldukça ilginç bir tarihi var. Türkiye’den ziyaret etmek için vize gerektirmeyen bu Güney Amerika şehri, rotalarına farklılık katmak isteyenler için oldukça keyifli bir adres.

UÇAKLARIN İNİŞ YAPMAK İÇİN YÜKSELDİĞİ TEK KENT

La Paz sınırlarından, Amazon havzasına ait olan ve dünyanın en uzun sıradağlar zinciri olan And Dağları’ndan kaynak bulan Choqueyapu nehri geçmektedir. Şehir ülkenin kuzeybatı bölgesine, And Dağlarının bir bölümü olan Cordillera Real dağının eteklerine ve Titicaca Gölü’nün yamacına kurulmuştur. Peru’yla sınır komşusudur. Çin’in özerk bir bölgesi olduğundan dolayı Tibet’te yer alan 3,658 metre rakımlık Lhasa kenti resmi olarak başkent sayılmadığından ötürü La Paz, 3,660 metrelik rakımıyla dünyanın en yüksek başkenti olma özelliği taşır. Kentin havalimanı ise 4,082 metre yükseklikteki El Alto bölgesinde yer alır ve uçakların iniş yaparken yükselmek zorunda olduğu tek havalimanı da bu kente aittir.
La Paz resmi olarak 1548 yılında İspanyol fatih Alonso de Mendoza tarafından kurulmuştur. İspanya istilasından önce İnka yerlilerinin bölgelerinden biri olan La Paz önemli bir ticaret merkeziydi. Şehrin ‘barış’ anlamına gelen ismi bölgedeki bir barış hali gerçekleştikten sonra konmuştur. 1549 yılında mimar Juan Gutierrez Paniagua şehrin kamusal alanlarında, plazalar, resmi binalar ve bir katedral inşa etmek üzere tayin edilmişti. Bu binalar İspanyol sömürge toplumunun ideallerini ve ilişkilerini ifade etmesi gereken yapılardı. Günümüzde Plaza Murillo olarak bilinen meydan La Plaza de los Españoles, hükümet binalarını içeren bir alan olarak o dönemte tasarlanmıştır.

ET VE BAHARATA DOYACAKSINIZ,LA PAZ’DA NE YENIR?

La Paz mutfağı genel olarak etin ağırlıklı kullanıldığı baharatlı bir mutfaktır. Etin yanına patates ve pirincin sıklıkla tüketildiği bölgede garnitür kültürü de hakimdir. Bunun yanısıra yağlı hamur işleri de oldukça sık tüketilir. Izgarada pişirilen kırmızı et, patates, domates ve soğanla yapılan Bolivya lezzeti “Pique a lo macho” ve “Anticucho” adı verilen et şişleri mutlaka denemeniz gerekenlerden. La Paz’da sokak yemeği kültürü de oldukça yaygındır. Alışılanın aksine daha lezzetli yemeklerin sokakta yendiği genel kanıdır. Özellikle kahvaltı öğünü olarak tercih edilen, et ve sebzenin yanısıra oldukça baharatlı bir sos ile bezenmiş “Salteñas,” baharatlı kıyma, pirinç ve bezelyeli bir yemek olan “Saice” bölgenin en meşhur sokak lezzetlerindendir. Çiğ böreğe benzeyen ve Orta Amerika’da yaygın olarak yenen etli “Empanadas” ve peynir dolgulusu “Llauchas” da bölgenin lezzetlerindendir.
NERELERİ GEZMELİ?
La Paz’da üç önemli meydan var, Plaza Espana yani İspanya Medyanı, Avaroa Meydanı ve Plaza Murillo. Murillo, La Paz’ın merkez meydanı ve bölgenin politik hayatıyla ilgili binaları içerisinde bulunduran bölge. Burada Başkanlık Sarayı’nı, Bolivya Ulusal Kongresi’ni ve neoklasik bir mimari harikası olan La Paz Katedrali’ni ziyaret edebilirsiniz.

MÜZELER DİYARINA RENKLI BIR GEÇİT: CALLE JAÉN

Ardından La Paz’ın antikalarla dolu, arnavut kaldırımlı, rengarenk binalara, müzelere, bar ve restaurantlara ev sahipliği yapan meşhur sokağı Calle Jaén, yani Jaen Sokağı’na gelmelisiniz. Bu sokak La Paz’ın en iyi korunmuş sokaklarının başında gelir ve göz alıcı tonlarda rengarek boyalı evlerin tarihi 18. yüzyıla dayanır. Jaén Sokağı etrafında Güney Amerika’nın 5000 yıl öncesine kadar uzanan tarihine ışık tutan birçok müze var. Bunların içerisinde en önerilenlerin başında gelenlerden biri Kıymetli Metaller Müzesi. Burada 3000 yıllık gümüş, altın, bakır eserlerin yanısıra mücevherler, kıyafetler, İnka ve Aymara kültürlerine özgü çanak çömlekler sergilenmektedir. Bir diğer müze olan “Casa de Pedro Domingo Murillo”da Asker Murillo’nun müze haline getirilen evini ziyaret edebilir, Juan de Vargas Kostüm Müzesi’nde La Paz’ın zengin ve çalkantılı tarihini temsil eden koloni dönemi eserleri, resimler, kostümler ve dioramaları izleyebilirsiniz. Son olarak Bolivya’nın eşsiz yerli enstrümanların en kapsamlı koleksiyonunu görmek isterseniz de aynı sokakta bulunan Müzik Enstümanları Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

FANTASTIK BIR FILMDEN FIRLAMIŞ GIBI: CADI PAZARI

La Paz’a ait en eşsiz destinasyonlardan biri de The Witch Market, yani Cadı Pazarı. Sagarnaga ve Santa Cruz caddeleri arasında kalan bu bölge isminden anlaşılacağı üzere bölgedeki kadim Aymara kültürüne dair ritüel eşyalarının satıldığı rengarenk bir alan. Sokakta onlarca seyyar satıcı turistlerin akıllarını başlarından alacaklar, büyü ve ritüellerde kullanılabilecekham maddeler ve tuhaf ürünler satıyor. Bunlar içerisinde en tuhaf olanı refah ve iyi şans getireceğine inandıkları ölü lama fetüsleri. Her bir dükkanın kapısında bolca mevcut olan bu ilginç ürünlerin yanı sıra siyah şapkalı ve elbiseli ‘cadı doktorlar’ da gelenlere fal bakmak üzere etrafta geziyor. Doğadan kopmak istemeyen turistler için de La Paz birçok alana sahip. Şehir merkezinden 10 kilometre uzaklıktaki Ay Vadisi (Valle de la Luna) tuhaf jeolojik yapısı ile meraklı gözleri karşılıyor. Kapadokya bölgesini andıran vadi adeta kanyon ve spiraller labirenti gibi bir görünüm çiziyor.

UÇSUZ BUCAKSIZ BEYAZLIK: SALAR DE UYUNI GÖLÜ

Bölgede mutlaka gidilmesi gereken noktalardan biri de Marmara denizinden büyük yüzölçümüyle Salar de Uyuni yani tuz gölü. Titikaka Gölü ile birlikte bölgenin tabiat harikalarından biri olan bu eşsiz yer, gündüzleri güneş yansımalarıyla birlikte adeta pırıl pırıl parlayan bir vadi, akşamları ise buz tutmuş bir göl izlenimi veriyor. Fotoğraflarınız için muhteşem olacağına eminiz.
Bolivya kültürüne ait önemli unsurlardan biri de ‘Cholita’lar. 10 yıl önce, ‘cholita’ adı verilen, Bolivya’nın yerli Aymara ve Quechua kadınları sosyal olarak dışlanmış ve sistematik olarak marjinalleştirilmişti. Geniş etekleri, örgülü saçları ve melon şapkaları ile tanınan bu kadınlar bölgede oldukça yüksek bir seviyeye sahip olan aile içi şiddete dikkat çekmek ve gösterilerden kazandıkları para ile mağdur kadınlara yardım edebilmek için “Cholitas Dövüşü” adı verilen spor müsabakaları düzenlemekte ve her yıl ringe çıkmaktadırlar. Bölge halkının oldukça rağbet gösterdiği bu gösteriler bölgeyi ziyaret eden turistler tarafından da meraklı bakışlarla izlenmektedir.

La Paz’a Dair Bazı Bilgiler:

• Otobüs, minibüs ve paylaşımlı taksilerin yanı sıra dağ eteğine kurulan La Paz şehrinde teleferik de yaygın bir ulaşım aracıdır. Özellikle gün batımı vaktinde keyif için bile binilebilir.
• Bolivya’nın para birimi Bolivya Bolivyanosu’dur.
• Bölge yüksek bir rakıma sahip olduğu için yüksek yerler subtropikal dağ iklimine alçak yerler ise kutup altı okyanus iklimine sahiptir. Yazlar yağışlı, kışlar kuraktır. Kenti ziyaret etmek için en uygun olan yaz aylarında en yüksek sıcaklık 18 iken kışın en fazla 10 dereceye düşer.
• Türkiye’den giden ziyaretler için Bolivya vize istememektedir. Fakat ülkemizden Bolivya’ya direkt uçuş mevcut olmadığından dolayı aktarma yapmak gerekir. Türk Hava Yolları Kolombiya Bogota aktarmalı uçuşlar sağlamaktadır. Bu hususta transit vize gerekebilir. Uçuş süresi yaklaşık 17 saattir.
• La Paz, 2015’te Dünyanın En Yeni 7 Harikası olarak listeye giren şehirlerden biridir.
• Şehrin coğradyası ve nüfus dağılımı arasında bir orantı vardır. Alt kesim şehrin alt kısımlarında yaşarken orta ve zengin kısım kentin yüksek bölgelerinde ikamet etmektedir.Kendisi Güney Amerika’da devrimin sesi olarak hatırlanmaktadır.

Last modified: 11 Aralık 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir