Filmlerin Unutulmaz ve İkonik Arabaları

tarafından hazırlandı| KÜLTÜR-SANAT

Beyazperdenin yıldızları bu zamana kadar çoğunlukla ünlü aktris ve aktörler olmuştur. Ünlü karakterler kimi filmleriyle ölümsüzleşmiş ve seyircilerin akıllarına yer etmişlerdir.
Fakat akıllarda kalan kahramanlar her zaman insanlar olmaz. Bazen bu karakterlerin sürdüğü, nev-i şahsına münhasır arabalar da akılda kalır.Bu efsanevi arabalar kimi zaman bir süper kahramanın en iyi yardımcısı, kimi zaman ana karakterimizin dertleştiği dostu, kimi zaman ise sizi zamanda 30 yıl geriye götürücek çılgın bir zaman makinası olarak karşımıza çıkmıştır. Gelin bir çok insanın hayallerini süslemiş belki de oyuncularının önüne geçmiş bu ikonik arabaları yakından tanıyalım.

Delorean, filmlerdeki unutulmaz arabalar denince akla ilk gelen isim ve film sektörünün en ünlü arabası. Ülkemizde de çok popüler olan kült film serisi “Geleceğe Dönüş”te çılgın profesör Emmet Brown tarafından icat edilen zaman makinası, hepimizin aklına kazınan, Delorean’ın DMC12 modeliydi. Efsane tasarımcı Giorgetto Giugiaro tarafından dizayn edilen Delorean, yukarı doğru açılan kapıları ve çelik dış yapısıyla son derece füturistik bir görünüme sahip. Delorean hakkında bilinmeyen en önemli gerçek ise her ne kadar film serisi sayesinde büyük bir ün kazansa da arabanın gerçek hayatta çok fazla rağbet görmemesi ve Delorean şirketinin iflas etmesidir. Bunun sebebi ise her ne kadarörkemli bir görünüşe sahip olsa da arabanın teknik anlamda yeterince güçlü olmamasıdır. Hatta filmde Delorean’ın zamanda yolculuk etmesi için 88 milyani 141 km hıza ulaşması gerekiyordur fakat motoru yeterince güçlü olmadığı için bu hıza ulaşamayan Delorean’in motoru filmin çekimleri esnasında bir Porche motoruyla değiştirilerek modifiye edilmiştir. Kullanışlı bir araba olarak kendine tarihte yer bulamasa da Delorean’ın hala bir çoğumuzun hayalini süslediğini söylemek yanlış olmaz. Eğer bu hayalinizi gerçekleştirme konusunda ciddiyseniz hala şansınız var çünkü Amerika, Teksas’ta eski fabrika parçalarıyla yapılmış yeni bir Delorean’a 65.000 dolar karşılığında sahip olabilirsiniz.

Hızlı, Öfkeli ve Unutulmaz: 1970 Dodge Charger

Araba tutkunlarının belki de en sevdiği film serisi olan Hızlı ve Öfkeli, listede bulunması gereken filmlerden biri. 8 filmi bulunan ve 9’uncusu yapım aşamasında olan seri boyunca bir çok ünlü araba modelini görmek mümkün fakat bu arabalar arasında en çok öne çıkan isim Vin Diesel’in oynadığı Dom karakterinin kullandığı 1970 model Dodge Charger. Serinin en unutulmaz sahnelerinden birinde devasa yan lastikleri ve motoruyla ilk defa karşımıza çıkan Charger ilk andan itibaren serinin hayranlarının favorisi olmayı başarıyor. Aynı zamanda Charger’ı sadece Hızlı ve Öfkeli serisinde değil sinema ve dizi tarihi boyunca bir çok aksiyon filminde de görmek mümkün.

Batman’i Batman yapan: 1955 Lincoln Futura

Şüphesiz Batman’i Batman yapan en büyük özelliklerden biri zekası olduğu kadar düşmanlarını yenmesinde ona yardımcı olan araçları olmuştur. Bu arabalar yıllar boyunca bir çok farklı şekil ve boyutlarda izleyicinin karşısına çıksa da çizgi romanların dışında ilk olarak yaratılan 1955 model Lincoln Futura’nın yerinin ayrı olduğunu belirtmek gerek. Bu araba modelini değerli kılan en önemli unsur ise daha sonrasında Batman filmlerindeki arabaların gerçek bir araba modeline dayanmıyor olması. Adam West’in Batman’i oynadığı bu dönemde çok popüler olan füturistik dizaynıyla kahramanımıza ilk defa yardımcı olan Futura, Batman hayranları için önemli bir yere sahip. Futura’yı bugünlerde diğer Batmobiller ile birlikte Warner Bros stüdyosunun Batman müzesinde ziyaret edip görmek mümkün.

Vosvos’ların en ünlüsü: 1963 Volkswagen Beetle ‘Herbie’

Türkiye’de Vosvos olarak da bilinen Volkswagen Beetle’ın en ünlüsü listedeki spor arabaların yanında daha mütevazi bir görünüşe sahip. Bir çoğumuzun dizaynını yakından tanıdığı 1963 model Volkswagen, aynı yıl yapımı “The Love Bug” filminin en ünlü karakteri. 1968 yapımı film, kendi kendini kontrol edebilen ‘Herbie’ isimli bir vosvos ile onu bulan bir araba yarışçısının hikayesini anlatıyor. Filmin aynı zamanda 1997 çekilen ikinci bir filmi ve 2005 yılında çekilmiş yeni bir versiyonu bulunmakta.

Thelma ve Louise’in yol arkadaşı: 1966 Ford Thunderbird

Üstü açık arabalar oyuncuları kadraja almak konusunda çok daha şık sahneler sunduğu için yönetmenler tarafından çokça tercih edilmiştir. 1991 yapımı “Thelma ve Louise” filmindeki Ford Thunderbird de bu arabalardan birisi. Fakat arabayı sinema tarihinde bir klasik haline getiren beklenenin aksine yüksek hızlı bir aksiyon sahnesi değil. “Thelma ve Louise” sinema tarihindeki en etkileyici ve dramatik sonlardan birine sahip ve bu sahnenin en önemli unsuru Thenderbird. Eğer Thelma, Louise ve Thunderbird’ün başına ne geldiğini merak ediyorsanız filmi izlemenizi tavsiye ederiz.

Satışları Patlatan: 1977 Pontiac Trans Am

Filmler sayesinde ün kazanan arabalar, izleyici ve yapımcılar kadar araba markalarının satışlarını da etkiliyor. Yönetmen Hal Needham, filmi “Smokey and the Bandit” için siyah, 1977 model Pontiac Trans Am spor arabasını seçtiğinde bu kararının Pontiac markası ve Amerika’daki araba endüstrisi için ne anlama geldiğinin henüz farkında değildi fakat filmdeki nefes kesen aksiyon sahnelerinden sonra arabanın satışları patladı ve filmin vizyona girmesinden bir önceki seneye göre tam 30.000 arttı.

John Wick ve Yoldaşı: 1969 Ford Mustang

Filmi izleyenlerin bileceği üzere soğukkanlı suikastçi John Wick’in bu hayatta köpeğinden daha çok sevdiği bir şey varsa o da 1969 model Ford Mustang arabasıdır. Karizmatik karakter John Wick ve yıllardır araba endüstrisinin ortaya koyduğu en ilgi çekici arabalardan biri olan 69 model Mustang adeta birbirleri için biçilmiş kaftan. Filmde ana karakteri canlandıran Keanu Reeves, araba ve karakteri o kadar benimsemiş ki filmin çekimleri esnasında bir çok tehlikeli araba sahnesi olmasına rağmen bu sahnelerin çoğunda dublör kullanmamıştır. Filmin ardından çok ilgi çeken araba, 2015 yılında açık arttırmada bir hayran tarafından tam 550.000 dolara satılmıştır.

Babadan çalınan arabalar arasında bir klasik: 1961 Ferrari 250 GT California

Hollywood’un en ünlü gençlik filmlerinden biri olan “Ferris Bueller’s Day Off,” okulu kırmaya kendini adamış bir öğrenci olan haylaz Ferris’in bir gününü anlatıyor. Kendi alanında bir klasik olan 1986 yapımı filmde her şey, ana karakter Ferris’in en yakın arkadaşının babasının gözbebeği 61 model Ferrari’yi bir günlüğüne kaçırma arzusuyla başlıyor. Karakterlerimizin bütün yolculukları boyunca onlarla birlikte olan araba, ihtişamıyla döneminin gençlerini kendisine hayran bırakmayı başarıyor. Hatta bu hayranlık o kadar etkili olmayı başarıyor ki filmin yapımcıları, filmde arabanın başına gelenleri gerçek sanan bazı hayranlar tarafından yollanan birçok öfkeli mektuba maruz kalıyor. Filmde karakterlerin babalarıyla olan gerilimli ilişkisinin en önemli faktörlerinden biri olan bu spor araba, hem sinemaseverler hem de arabaseverler için unutulmaz bir anı olmayı başarıyor.

James Bond’un Sayısız Arabası İçinde Bir Klasik: 1964 Aston Martin DB5

James Bond ve araba deyince akla birçok farklı marka geliyor. Bu markaların arasında Audi, Bentley, Volvo gibi büyük markaların yanısıra seyircilerin hafızasında önemli bir yer kaplayan Bond’un deniz altı olarak da kullandığı Lotus Esprit gibi marka ve modeller var. Fakat Bond’un en ikonik arabası olmayı kesinlikle 1964 model Aston Martin DB5 hak ediyor. Görünüşü ve sınıfıyla gerçek bir klasik olan bu arabayı diğer araba modellerinden farklı kılan özelliği ise Bond filmlerinde sonradan gelenek haline gelen yüksek teknoloji ürünü bir çok farklı silaha ve özelliğe sahip olan ilk araba olması. Makinalı tüfekler, sürücüsünü dışarıya fırlatan koltuklar… Hatta şimdilerde hayatımıza giren fakat zamanında fantezi ürünü olan navigasyon sistemi bile ilk defa bu model ile ortaya çıkmıştır.

Last modified: 11 Aralık 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir