Bulut teknolojileri hızla yaygınlaşıyor.. Bulutla gelen özgürlük (!)

tarafından hazırlandı| İŞ HAYATI

Giderek daha çok insan teknolojilerini kullanmaya başladı. Verilerimizi bulutlara yüklemeye başladık. Hatta pek çoğumuz bulutta çalışıyoruz… Yapay zeka, nesnelerin interneti için de bulut teknolojileri vazgeçilmez hale geldi. Peki bulut teknolojilerinin bizlere sunduğu olanaklar neler? Bizleri sahiden özgürleştirebilir mi ?

Hakan KARA

 

Bilişim dünyasında bazı teknolojilere, yazılımlara verilen isimler gerçekten de ilginç. İnternetin ilk yıllarında web sayfalarını okumak için geliştirilen bir yazılıma Explorer (kaşif) adını vermişlerdi.

O yıllar bilgisayar başında gözlüklerimizi takıp keşfe çıkıyorduk. Ne macera ama (!)

Bulut da öyle bir kavram. İnternette yer alan sunucuların oluşturduğu topluluğa kısaca bulut adı veriliyor.  Oysa bulut deyince benim aklıma Edip Cansever’in dizeleri gelir: “Dün akşama doğru turuncu bir bulut geçti. Sonra bütün bulutlar hep birden geçti. Anılar, anılar, belki hepsi bir kelime.” Bulut teknolojileri geliştikçe artık bulutta çalışmaya başladık. Zamanla vazgeçilmez hale gelmeye başladı Bulut teknolojileri…

 

 

Bulut depolama
Bilgisayarınızda ya da harici disklerinizde tuttuğunuz dosyalarınız ne kadar önemli?Fotoğraflarınız, belgeleriniz, hesap tablolarınız, müzikleriniz, filmleriniz…

Bunları kaybetmek sizi ne kadar üzer?

Diyelim tatilden döndünüz bir baktınız evinize hırsız girmiş. Bütün bilgisayarlarınızı ve harici disklerinizi alıp gitmiş… Sorun sadece hırsızlık da değil.

Her yıl bilgisayar kullanıcılarının % 30’u, önemli bilgilerini, e-postalarını, dokümanlarını fotoğraflarını çeşitli nedenlerle kaybediyor. Bulut depolama işte burada devreye giriyor.

Belgelerinizi internet üzerinde yer alan sunuculara yüklüyorsunuz. Amaç bilgi kaybetme riskini azaltmak ve depolama maliyetlerini de düşürmek.

“Bulut teknolojileri” bugünlerde moda. Hani “İstikbal göklerdedir” derlerdi ya. Şimdi “İstikbal Bulut teknolojilerinde” diyor uzmanlar.

Bunun nedeni sadece veri kaybetmek de değil. Daha pek çok nedeni var. En önemlisi şu: Yaşam biçimimiz değişiyor.

Kullandığımız aygıtların sayısı artıyor. Pek çoğumuz akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, evde de masa üstü bilgisayar kullanıyoruz. İşyerinde de bilgisayarımız var.

Aygıtların çeşitlenmesi beraberinde bazı sorunlar getiriyor.  Örneğin, üzerinde çalıştığınız son belge hangi aygıttaydı? Tablette mi, taşınabilir bilgisayarınızda mı? Belki de evdeki bilgisayardadır. Onu, harici diskinize ya da USB’ye de kaydetmiş olabilirsiniz…

Üzerinde çalıştığınız belgeyi buluta yüklemenin birinci avantajı, ona her yerden ulaşabilmek. Belge her an elinizin altında.

Bulutta çalışan yazılımlar
Başlangıçta pek çok insan Bulutu internet üzerinde bir depolama alanı olarak kullanıyordu.

Fakat zamanla bu yetersiz kaldı. Aynı belgeyi çeşitli cihazlarda açma gereksinimi ortaya çıktı. Belgelere her türlü cihazdan ulaşabilmek…

İşte Bulut hizmetlerinden yararlanmanın ikinci avantajı da bu.

Giderek Buluttaki dosyalar üzerinde işlem yapan, hatta Bulutta çalışan yazılımlar ortaya çıkmaya başladı. Bu yazılımlar kullandığımız tüm cihazlarda çalışıyordu.

Yani yazıyı işyerindeki bilgisayarla yazmaya başlıyorsunuz, yolda cep telefonunuzla ona ek yapıyorsunuz, oturduğunuz kafede tabletle yazmaya devam ediyorsunuz. Eve ulaştığınızda da evdeki bilgisayarda işinizi tamamlıyorsunuz. Müthiş bir rahatlık.

Bulut teknolojileri yaygınlaşıyor
Aslında pek çoğumuz zaten Bulutta bir depolama alanına sahibiz. Sadece bazılarımız bunun farkında değil.

Örneğin iPhone, iPad ve Mac kullanıcıları otomatik olarak Apple’ın iCloud bulut hizmetini kullanmaya başlıyorlar. Başlangıçta 5 GB iCloud depolama alanı ücretsiz olarak sunuluyor.

İsteyen bu alanı rahatça genişletebiliyor. Elbette ücreti karşılığında. Gmail kullanıcıları için de aynısı geçerli. Mektuplarınızı okumak için Gmail’i açtığınızda ekranın hemen sağında en üstte “Google Uygulamaları”na tıkladığınızda karşınıza “GDrive” (Google’ın Bulutu) çıkıyor. Bilgisayarınızdaki belgeleri “sürükle-bırak” yöntemiyle rahatça buluta kopyalayabiliyorsunuz. Bulutta klasörler oluşturabiliyorsunuz.  Aradığınızı rahatça buluyorsunuz.

Fakat burada verilen hizmet sadece depolama değil. Google, çok kullanışlı bir ofis seti de hazırlamış. Kelime işlemci, hesap tablosu, sunum programı… Hepsi var. Her bilgisayar ve her cihazla kullanılabiliyor. İster cep telefonu ister tablet ister bilgisayar. Diğer yandan Google’ın Photos uygulaması da pek çok kişinin ilgisini çekiyor. Bedava bir hizmet. Fotoğraf kalitesinin biraz düşürülmesine onay verdiğinizde burada kullanıcıya sınırsız alan veriliyor. Üstelik bedava. Tüm fotoğraflarınızı buraya yükleyebilirsiniz.

Microsoft kullanıcıları için de “OneDrive” var. Burada da Microsoft’un Word, Excell gibi yazılımları yer alıyor. Bunları tüm bilgisayar ve cihazlardan kullanabiliyorsunuz. Elbette tablet ve cep telefonları için hazırlanmış özel yazılımları da kullanabilirsiniz. Bu yazılımlar doğrudan Buluttaki dosyalarınıza ulaşabiliyorlar.

Bedava Bulut hizmeti
İnternette basit bir araştırmayla Bulut depolama hizmeti veren 20’yi aşkın şirket çıkıyor karşımıza.

Şirketler başlangıçta 2-50 GB arasında ücretsiz disk alanı veriyorlar. Bu da kişisel kullanım için yeterli.

Google Drive, Apple iCloud, Microsoft OneDrive, Amazon, Dropbox, Yandex, Mega, Tresorit, Box gibi şirketler bu işin öncülüğünü yapıyorlar.

Buralarda birden çok hesap açtırarak birkaç şirketin bulut hizmetini bedava kullananlar da var.

Daha büyük disk alanına gereksinim duyanlar, belli bir ücret karşılığında bunu kiralayabiliyorlar. 1 TB için yıllık 179 – 489 lira arasında bir rakamı gözden çıkarmak gerekiyor.

Çoklu Bulut hizmetleri
Bazıları “çoklu bulut kullanımı”yla ilgilenmeye başlamış. Bulut hizmeti veren birkaç şirketle çalışıyor ve tüm alanları, tek bir yerden yönetiyorlar.

Eğer arşivinizi harici disklerde tutuyorsanız, belli aralıklarla bu diskleri yenilemenin ve yedeklemenin ne kadar sıkıntılı olabileceğini biliyorsunuzdur. Bazen bu işler günlerce sürebiliyor.
Buluttan Buluta kopyalama işlemi yapan yazılımlar kullanıldığında durum farklı. Yazılıma girip, bir Buluttaki verileri tümden bir başka şirketin Bulutuna kopyalamak için komut verdikten sonra bilgisayarınızı kapatıyorsunuz. Kopyalama işlemi tamamlandığında ki bu veri miktarına göre birkaç gün de sürebilir, elektronik postanıza “kopyalama işlemi tamamlandı” diye bir mesaj geliyor. Böylece sizin için değer taşıyan dosyaları yedeklemiş de oluyorsunuz.

Bulutta çalışmanın bir başka avantajı da “birlikte çalışabilmek”…Bulutta yer alan dosyanın bağlantısını arkadaşınıza gönderip ona değişiklik yapma yetkisini vermek yeterli. Böylece tek bir belge üzerinde birden fazla kişi aynı anda çalışabiliyor.

Şirketlerin Buluta ilgisi artıyor
Bulut teknolojileri şirketlere de büyük avantaj sağlayabiliyor. Pek çok işi daha kolay ve daha ucuza yapabiliyorlar. Daha da ötesi pahalı yazılımları Bulut üzerinden kiralayarak kullanabiliyorlar.
Daha büyük bir işlem gücüne ihtiyaç duyduklarında Bulutta istedikleri kadar sunucu kiralayabiliyorlar. Bu olanak yazılımcılar açısından da çok avantajlı.

Nesnelerin interneti
Yakın zamanda kullandığımız tüm eşyalar akıllanacak. Buzdolabı, çamaşır makinesi, ayna, televizyon… Hatta kemer ve ayakkabılarımız bile… Akıllanan tüm eşyalar veri alışverişi için Bulutları kullanacaklar. Yapay zeka da Bulut teknolojilerini kullanacak. Bulut teknolojileri daha da yaygınlaşacak.

Güvenlik sorunu
Bulut hizmetlerinde en önemli konulardan biri elbette güvenlik. Gerçi Bulut hizmeti veren şirketler, buraya yüklenen bilgilerin güvenliği konusunda çok hassas olduklarını dile getiriyorlar. Bunların asla silinemeyeceğini, başkalarının bu bilgilere ulaşamayacağını öne sürüyorlar.

Yine de şirketle ilgili çok özel ve önemli belgeleri Buluta yüklemeye karar vermek elbette kolay değil. Böyle bir karar verildiğinde hizmet kalitesinden emin olunan, güvenilir şirketleri seçmek önemli…

Kişisel kullanımda da ayni özeni göstermek gerek. Hackerların neler yapabildiklerini gazetelerden okuyoruz. Çok özel fotoğraflarınızı Buluta koymamakta
yarar var.

Özgürlük mü?
Şirketinde Bulut teknolojilerini kullanmaya başlayan bir dostum, bu teknolojilerin kendisini nasıl rahatlattığını anlatıyordu. Hatta özgürleştirdiğini söylüyordu. Fakat eşi, kocasının artık her yerde neredeyse günde 12 saat çalışmaya başladığından şikayetçiydi.
Bulut teknolojileriyle işinizi artık her yere götürebilirsiniz. Fakat bu, gerçekten özgürlük müdür, yoksa giderek özgürlüğümüzü yitiriyor muyuz, buna siz karar vereceksiniz.

 

Last modified: 9 Kasım 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir