Bodrum’a farklı bir çehre katan Yeni Nesil Kütüphane: ZAİ

tarafından hazırlandı| KÜLTÜR-SANAT

Bodrum’a yeni bir çehre katan mekanlardan biri Zai; yeni nesil kütüphane. Asırlık zeytin ağaçlarının gölgesinde görkemli bir bahçeyi içine alan, insana nefes aldıran, hoş bir mekan tasarımıyla göz dolduran özel bir kütüphane burası. Adını da bahçedeki 17 devasa zeytin ağacından alıyor. Zai “zeytin” anlamına geliyor. Zai’yi Zai yapan bu ağaçların enerjisi aslında…

NUR KÜKÜÖZ

 

Bodrum, deniz-güneş-eğlence odaklı popüler bir tatil beldesi olması bir yana, artık emeklilerin deniz ve sakin hayat özlediği kıyı kasabası istemine cevap veren bir yer olmaktan çıktı. Bir tarafta birbirleriyle yarışırcasına açılan ve marka savaşlarını körükleyen AVM’ler, ardı ardına açılış yapan eğlence yerleri ve restoranlar, diğer tarafta orman alanlarına göz dikip oralarda süper lüks oteller ve görkemli siteler inşa eden holdingler sayesinde ve buna paralel olarak devamlı artan kalabalıklara yetişemeyen yollar ve yoğun trafik nedeniyle Bodrum, büyük şehir olma yönünde hızla ilerliyor.

Bütün bu değişim ve yeniliklere direnip Bodrum’a yeni bir çehre katan mekanlardan biri Zai; yeni nesil kütüphane. Asırlık zeytin ağaçlarının gölgesinde görkemli bir bahçeyi içine alan, insana nefes aldıran, hoş bir mekan tasarımıyla göz dolduran özel bir kütüphane burası. Adını da bahçedeki 17 devasa zeytin ağacından alıyor. Zai “zeytin” anlamına geliyor. Zai’yi Zai yapan bu ağaçların enerjisi aslında…

 

Anıt zeytinler sanatçılara ithaf edilmiş
Sanatsever bakış açısıyla hizmet veren Zai’nin arazisinde bulunan zeytin ağaçlarının en gencinin 600 yıllık, en yaşlısının ise 1000 yıllık olduğu tahmin ediliyor. Hepsi uzmanlar tarafından değerlendirilip secerelendirilmiş ve korumaya alınmış. Anıt niteliğindeki ağaçların her biri bir sanatçıya ithaf edilmiş ve onların adlarını taşıyan plaketlerle taçlandırılmış: Devrim Erbil, Selma Gürbüz, Neşe Erdok, Nezih Çavuşoğlu, Hüsamettin Koçan, Azade Köker, Bedri Baykam, Arda Özmenoğlu, Resul Aytemür, Alaettin Aksoy, Belkıs Balpınar, Muzaffer Akyol, Neşet Günal, Burhan Doğançay, Ahmet Oran, Ergin İnan, Şahin Paksoy. Zen havuzu ve su kanallarıyla bezenen bahçede mermer heykeller, iç mekanda ise ünlü sanatçıların çalışmaları yer alıyor. Devrim Erbil, Gülin Hayat Topdemir, Maryam Salahi, Emilie Gotmann, Azime Sarıtoprak, Selma Gürbüz, Mehmet Gün, Ahmet Oran, Nuri Bilge Ceylan, Mustafa Ata, Adnan Turani, Belkıs Balpınar gibi isimler iç mekanda kitaplara eşlik ederken sanatsal bir atmosfer de yaratıyor.

Gerek kitap okumak, gerekse yeni çıkan kitapları incelemek bir de yanında nefis kahve içmek için ideal bir mekan Zai. Çok sayıda sanat kitaplarının da yer aldığı kütüphanede kitap satışı da yapılıyor. Bazen de canlı müzikli geceler düzenleniyor. Zai diyor ki: Oku, dinle, izle… Derya Büyükkuşoğlu’na ait kütüphanede kendisine sorularımı yönelttim.

 

Zai’yi açma fikri nasıl doğdu?
İçinde gün boyu vakit geçirilebilecek, kafesi olan, istenirse yazarlarla bir araya gelinip sohbet edilebilecek bir kütüphane kurma fikriyle doğdu. Ardından, Doğan Hızlan’ın Kütüphaneler Haftası için Hürriyet gazetesinde yazdığı bir yazıdan esinlenerek, “üçüncü mekan kütüphaneler” kavramından ilham aldım. Böylece ev ve işyerinden sonra üçüncü mekan olarak kütüphanenin gelmesi fikri üzerine çalışarak, gün boyu okuma, çalışma, sosyalleşme eylemlerinin gerçekleştirilebileceği ve farklı etkinliklerle farklı ilgi alanlarına hitap edebilen bir mekan sağlandı.

 

Beklentilerinize cevap verdi mi?
Yeni nesil bir kütüphane deneyimi kazandırmayı ve bu deneyimi paylaşarak çoğaltmayı sağlayabildik. Mekan, açıldığından bu yana hedeflediği marka algısına, içeriğe ve kendi kültürüne ulaşabildi.
Hedef kitle kimlerdi ve
ulaştınız mı?
Okumayı, okuduğunu paylaşmayı, okuduğu üzerine konuşmayı seven, sevdiği yazarlarla tanışmak isteyen, düzenli ve güncel okuyucularla, kütüphane sessizliği ve rahatlığında vakit geçirmek isteyen kişilere hitap etmek istedik ve gerek misafirlerimizden aldığımız geri dönüşlerle, gerekse etkinliklerdeki katılım oranlarıyla bu amacımızı sağlayabildiğimizi düşünüyorum.

 

Sizce Zai nasıl bir yer? Buraya niçin gelinmeli?
Zai huzurlu, konforlu ve mutlu olabileceğiniz bir yer. Birbirine saygılı insanların, içinde saatlerce vakit geçirip seçtiği kitabı okuyup yanında güzel bir kahve içebileceği sessiz sakin bir yer yoktu Bodrum’da. Yeni nesil kütüphane diyoruz çünkü biz bir arşiv kütüphanesi değiliz. Kısaca, ister okuduğunuz kitapla, isterse içtiğiniz güzel bir kahveyle ya da dinlediğiniz müzikle mutlu olabilirsin burada. Sadece zeytin ağaçlarını seyretmenin verdiği huzur bile yeter. İnsanlar bireysel, ya da arkadaşlarıyla hoş ve keyifli vakit geçirmek için gelmeli buraya. Zai’nin farkı bu.

 

Kitap okuma, satma ve kafe hizmetleri dışında neler yapıyorsunuz?
Yazar söyleşileri ve imza günleri, kitap okumaları, film okumaları, film gösterimleri, müzik dinletileri, atölye ve çalıştaylar yapılıyor. Ayrıca her ay düzenli olarak toplanan bir okuma grubumuz var. İsteyen herkes katılabiliyor.

 

 

Misafirlerinizin en çok kullandıkları ürün/aktivite nedir?
Kütüphane bölümünü düzenli olarak kullanan bir kesim var, bunun dışında kafenin de kendine ait bir kitlesi oluştu. Her iki amaçla da gelen misafirlerimiz olabiliyor. Ayrıca, yazar söyleşileri ve imza günleri de çok ilgi çekiyor.

 

Kahvenizin çok özel olduğunu söylüyorsunuz. Farkı nedir?
Bence kahve ve kitap birbirini tamamlayan ayrılmaz ikili… Lezzetli ve evinizde içtiğiniz kahveden daha farklı bir kahve yapmak istedik. Araştırma sürecinde üçüncü nesil kahvenin bizle uyumlu olacağına karar verdik. Bu kahve, kahvenin antioksidan özelliğini öldürmeyecek tekniklerle yapılıyor.

 

İlerde farklı bir şeyler yapmak istiyor musunuz?
Sanat içerikli etkinlikler yapmayı düşünüyoruz. Yazar sohbetleri, film gösterimleri ve imza günleri devam edecek. Ayrıca sanatçı sohbetleri, sergiler, atölyeler gerçekleştirmek gibi planlarımız var.
Zai’nin tanınırlığı nasıl? Yani daha fazla kişi gelsin, tanınsın istiyor musunuz?

 

Zai, estetik bir mekan olduğundan özellikle sosyal medya paylaşımlarından görüp gelen çok fazla misafirimiz var. Mekan kendi reklamını kendisi sağlayabiliyor. Ayrıca yaz mevsiminde de şehir dışından merak edip gelen ziyaretçilerimiz oluyor. Düzenli misafirlerimizin yanında, çok fazla ilk defa gelen de oluyor.

 

Zai Adres:
Çırkan Mahallesi, Halide Edip Adıvar Caddesi No.7 (Avenue Bodrum arkası) info@zaibodrum.com
Tel.0252 319 18 88 – 0538 405 43 47 Pazartesi günleri kapalı.

Last modified: 11 Aralık 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir